Go Back   EngelsizSohbet.Net > ENGELLİLER FORUMU - ENGELLİ FORUM SİTEMİZ HAKKINDA > Soru-Cevap / Üye olmadan konu açıp yardım almak isteyenler için

PAR-MED MEDİKAL
PAR-MED MEDIKAL

Yeni Konu aç Cevapla
Facebook'ta Paylaş Seçenekler
Alt05-26-2011, 06:24 PM  #1
Kullanıcı Profili
merit

özürlü bakım parasını kimler alabilir

özürlü bakım parasını kimler alabilir

Alt05-26-2011, 07:08 PM  #2
Kullanıcı Profili
merit

Özürlü Bakım Ücreti

Aile bireylerinizden birisi sizin nezaretinizde ve siz olmadan hayatınızı sürdüremiyorsa o zaman bu satırları okuyun. Gerekli evrakları hazırlamaya girişmeden önce bakım ücreti alıp alamayacağınızı test edin. İşte test için gerekli bilgiler.

Bakım ücreti alabilmek için gerekli evrakları hazırlamadan önce iki hususun bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü bu iki durum gerçekleşmedikçe bakım ücreti alma hakkınız olamaz. Bürokratik girişimleriniz boşa gider ve boşa zaman harcamış olursunuz. Bu iki husus şunlardır.

1. Bakımını yaptığınız aile bireyi olan engellinin hayatını başkalarına muhtaç olarak sürdürmesi esastır. Yani tuvalete gitmek, yemek yemek, elbise giymek, ellerini yıkamak gibi işleri engelli bireyin sizin desteğinizle yapması gerekir. Bu durumda “ağır engelli” statüsü kazanmış olur.
2. Eve giren resmi gelirin hanenizde yaşayan bireylere bölümünde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 3/2 (üçte iki) geçmemesi gerekir. Örneklemek gerekirse :

Asgari Ücret Net : 450.-YTL

Asgari Ücret (3/2) : 300.-YTL

Eve Giren Resmi Aylık Gelir : 1.400.-YTL

Hanede Yaşayan Kişi Sayısı : 5

Kişi Başına Düşen Gelir : 1400 / 5 = 280.- YTL

Hesaplamayı bu formüle göre yapınız. Çıkan sonuç asgari ücretin üçte ikisi miktarını geçmiyorsa ve aile bireyiniz olan engelliniz birinci maddede belirtilen şartlara uygunsa aşağıda yazılı olan evrakları hazırlamaya başlayınız.

Hazırlayacağınız evrakların adresleri illerde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlıklardır.

İstenecek belgeler

Başvuruda, bakıma muhtaç özürlüden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

a) Sağlık kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Ücreti İçin Olmasına Dikkat Ediniz)

b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

c) ikametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi) (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğü)

d) Çocuk için 2 resim

e) SSK-Emekli Sandığı-Bağkur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri (SSK ve Bağ-Kur

f) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi

g) Bakım ücreti talebinde bulunan kişinin dilekçesi

h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri

ÖNEMLİ NOT : Ailenizde iki ağır engelli varsa bakan kişi her ikisi içinde bakım ücreti talebinde bulunabilir…

Alt06-21-2011, 10:59 AM  #3
Kullanıcı Profili
Kayıtsız

ama olanlar bakım parası alabilirler mi

Alt06-21-2011, 11:00 AM  #4
Kullanıcı Profili
bilal

ama lar bakım parası alabilirler mi

Alt07-22-2011, 05:02 PM  #5
Kullanıcı Profili
şeyma

merhaba benim eşim haftada 3 gün diyalize giriyo ve malülen emekli oldu ben onunla birlikte 4 saat diyalizde bekliyorum çocuklarım perişan oldu valla yüzde 90 özür raporu biri bana bakım parası alabilirsin dedi olurmu acaba teşekkürler

Alt12-23-2011, 12:56 AM  #6
Kullanıcı Profili
Kayıtsız

benim çocuğum orta derece mental retardasyon özürlülük derecesi 74 ağır özürlü yerine hayır süreklidir yerine evet yazıyo fakat ben bakım parası alamıyom çocuğumu evde yalnız bırakıp bakkala gidemem banyosunu ben yaptırırım her türlü temizliğiyle ben ilgilenirim ama bana bakım parasını vermiyolar ne yapmalıyım

Alt12-23-2011, 11:04 AM  #7
Kullanıcı Profili
AzAmat68

Kayıtsız Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
benim çocuğum orta derece mental retardasyon özürlülük derecesi 74 ağır özürlü yerine hayır süreklidir yerine evet yazıyo fakat ben bakım parası alamıyom çocuğumu evde yalnız bırakıp bakkala gidemem banyosunu ben yaptırırım her türlü temizliğiyle ben ilgilenirim ama bana bakım parasını vermiyolar ne yapmalıyım

Bulunduğunuz yerdeki valilik veya kaymakamlığa yahut sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna müracat edin sizi sevkedecekleri hastanaeden çocuğunuzun raparonu yenileyebilirsiniz eve giren para miktarda evde bakım ücreti almanıza uygunsa evde bakım parası alabilirsiniz

Yeni Konu aç Cevapla

Cevap Yazmak İçin Yorumunuzu Yazıp Cevapla Tuşuna Basın
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Güvenlik Sorusu

Mesajınız:
Ziyaretçiler İçin Hızlı Cevap
Seçenekler

Seçenekler

ForumYasal Uyarı